Do końca roku 2020 potrwa nabór w działaniu 3.2.2 Kredyt na innowacje technologiczne w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
- Dofinansowanie w formie dotacji – „premii technologicznej” otrzymuje się celem spłaty części kredytu technologicznego.
- Dofinansowaniu podlegają wydatki kwalifikowalne przeznaczone na inwestycję technologiczną oraz na zrealizowane przez podmioty zewnętrzne ekspertyzy, studia, koncepcje i projekty związane z inwestycją.
- Wsparciem objęte są projekty polegające na wdrożeniu innowacji technologicznych – własnych lub nabytych wyników prac badawczo-rozwojowych przez przedsiębiorstwa z sektora MŚP.
- Kredyt na innowacje technologiczne przyznawany jest na zasadach komercyjnych przez banki współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego przy udziale własnym kredytobiorcy min. 25%.
Projekty w tym działaniu realizowane są w 5 krokach:
KROK 1.
Przedsiębiorca składa do banku komercyjnego wniosek o udzielenie kredytu technologicznego.
KROK 2.
Po uzyskaniu promesy lub zawarciu warunkowej umowy kredytowej przedsiębiorca składa do BGK wniosek o dofinansowanie projektu (w trakcie ogłoszonego przez BGK konkursu).
KROK 3.
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, zgodnie z kryteriami dla poddziałania 3.2.2 PO IR, BGK przyznaje promesę premii technologicznej, następnie przedsiębiorca zawiera z bankiem komercyjnym umowę kredytową.
KROK 4.
BGK podpisuje z przedsiębiorcą umowę o dofinansowanie projektu.
KROK 5.
BGK wypłaca premię technologiczną w ramach płatności pośrednich w trakcie realizacji inwestycji oraz w ramach płatności końcowej po zakończeniu realizacji projektu.
Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu: brak ograniczeń kwotowych
Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych : 50 000 000,00 EURO
Minimalna dopuszczalna kwota dofinansowania: brak ograniczeń kwotowych
Maksymalna dopuszczalna kwota dofinansowania projektu: 6 000 000,00 PLN
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania : dla części inwestycyjnej wg Mapy Pomocy Regionalnej czyli do 70% kosztów kwalifikowalnych, dla części dotyczącej usług doradczych do 50% i nie więcej, niż 6 mln zł łącznie