Kredyt na innowacje technologiczne jest już szóstą edycją ścieżki dotacyjnej Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Kredyt na innowacje umożliwia przedsiębiorstwom wdrożenie innowacji technologicznych powstałych na skutek własnych lub kupionych przez przedsiębiorcę prac badawczo rozwojowych ( B+R ).
Dofinansowanie mogą otrzymać tylko projekty, które wpisują się tzw. Krajowe Inteligentne Specjalizacje, czyli jeden z pięciu zakresów tematycznych:
Eksperci Grupy Kapitałowej BGC pomogą zrozumieć i wykazać, że projekt jest zgodny tymi tematami. Wymaga to kreatywności i umiejętności odpowiedniej interpretacji opisów Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS)
Do końca roku 2020 potrwa nabór w działaniu 3.2.2 Kredyt na innowacje technologiczne w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
oraz zrzeszone banki spółdzielcze:
Największą szansę na uzyskanie dotacji mają projekty, które posiadają duży ładunek innowacyjności. Nie były wcześniej dostępne w rozwiązaniach alternatywnych lub wprowadzają udoskonalenia wybranych charakterystyk znanych wcześniej rozwiązań.
Dofinansowaniu podlegają wydatki kwalifikowalne przeznaczone na inwestycję technologiczną oraz na zrealizowane przez podmioty zewnętrzne ekspertyzy, studia, koncepcje i projekty związane z inwestycją:
Maksymalna kwota dofinansowania w formie spłaty części kredytu technologicznego to 6 mln zł, intensywność wsparcia zależy od miejsca realizacji inwestycji i statusu MŚP wnioskodawcy zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2014 r. w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej na lata 2014-2020.
Poniżej przedstawiono intensywności wsparcia według mapy pomocy regionalnej, czyli od 20% dla średnich przedsiębiorstw realizujących swoje przedsięwzięcia w Warszawie do nawet 70% dla mikro i małych przedsiębiorstw realizujących projekty na terenie województw lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
Koszty doradztwa związanego ze studiami, ekspertyzami, koncepcjami i projektami technicznymi znajdują dofinansowanie na poziomie do 50%.
Na nakłady inwestycyjne – według mapy pomocy regionalnej, czyli w regionie Polski Wschodniej nawet 70% kosztów kwalifikowalnych
Obecna edycja 15.10.2019 – 23.04.2020, z podziałem na rundy
Planowana edycja: 24.09.2020 – 30.12.2020, z podziałem na rundy
Male i średnie przedsiębiorstwa
Maksymalne dofinansowanie w formie spłaty części kredytu inwestycyjnego wynosi 6 mln zl.
Nie ma minimalnej wartości wydatków kwalifikowalnych projektu ogółem
Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych wynosi 50 mln EURO.
Decyzja o rozpoczęciu prac nad projektem oraz nawiązaniu współpracy zawsze poprzedzamy bezpłatną analizą w zakresie określenia potrzeb i potencjału przedsiębiorstwa do pozyskania dotacji.