W najbliższych latach przedsiębiorstwa będą mogły ponownie skorzystać z licznych możliwości wsparcia zarówno w ramach programów krajowych, jak i regionalnych.
W ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027 pomoc dla firm koncentrować się będzie na realizacji dwóch celów polityki spójności: „Bardziej konkurencyjna i inteligenta Europa dzięki promowaniu innowacyjnej i inteligentnej transformacji gospodarczej” oraz „Bardziej przyjazna dla środowiska niskoemisyjna Europa”.
Wsparcie przedsiębiorstw w najbliższych latach będzie się skupiać głównie na dwóch obszarach:
Innowacje w przedsiębiorstwach
Wsparcie zostanie skierowane m.in.
- na rzecz projektów z zakresu prowadzenia działalności B+R przez przedsiębiorstwa i konsorcja z ich udziałem, wdrażanie wyników prac B+R oraz wsparcie tworzenia infrastruktury B+R
- na inwestycje w MŚP zwłaszcza w zakresie rozwiązań Przemysłu 4.0
- na rozwój eksportu produktów innowacyjnych
- szeroko zakrojone działania zmierzające do transformacji cyfrowej gospodarki.
W obszarze innowacyjności wysoką wagę będą miały takie obszary jak przemysł 4.0 oraz nowe technologie zwiększające automatyzację i robotyzację polskiej gospodarki, cyfryzacja firm, rozwój sztucznej inteligencji.
Ochrona środowiska
Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na wsparcie na inwestycje w zakresie:
- energetyki odnawialnej
- poprawy efektywności energetycznej
- transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym – projekty dotyczące ponownego użycia, naprawy, wymiany rzeczy używanych, np. w zakresie instalacji do recyklingu i odzysku
- zielonej transformacji – inwestycje i rozwiązania organizacyjne (w tym wdrażanie systemów zarządzania środowiskowego) służące redukcji wodo-, surowco-, materiało-, transporto- i energochłonności procesów produkcyjnych lub usługowych.
Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na różne formy wsparcia – od dotacji, przez finansowanie dłużne tj. kredyty, pożyczki, gwarancje, po finansowanie kapitałowe (fundusze venture capital).
Programy, które będą oferować największe wsparcie dla przedsiębiorców w najbliższych latach to:
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG)
- Fundusze Europejskie na rzecz Infrastruktury, Klimatu, Środowiska (FEnIKS)
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC)
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW)
- Fundusze Europejskie na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FEST)
- 16 Programów Regionalnych
Programy są jeszcze w fazie projektowania lub zatwierdzania, więc pierwszych naborów w ramach nowej perspektywy należy się spodziewać nie wcześniej niż na koniec 2022 r.
W bieżącym roku będą realizowane ostatnie nabory wniosków w ramach kończącej się perspektywy finansowej na lata 2014-2020 oraz w ramach instrumentu REACT-EU, który zapewnia dodatkowe środki dla programów polityki spójności na przeciwdziałanie skutkom kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.