Interesują Cię fundusze europejskie?
Dzisiaj o wsparciu dla województwa śląskiego!
✅ Priorytet II. Ekologiczne Śląskie
✅ Cel szczegółowy: Wspieranie energii odnawialnej zgodnie z dyrektywą (UE) 2018/2001, w tym z określonymi w niej kryteriami zrównoważonego rozwoju.
Planowane formy wsparcia:
- Nie planuje się wykorzystania Instrumentów Finansowych
Typy projektów:
- budowa i rozbudowa, zakup i montaż infrastruktury do wytwarzania, dystrybucji i magazynowania na potrzeby danego źródła energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł energii wraz z podłączeniem do sieci
Preferencje:
- Wsparcie zostanie przeznaczone na inwestycje polegające na budowie i rozbudowie, zakupie i montażu infrastruktury do wytwarzania, dystrybucji i magazynowania (na potrzeby danego źródła) energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł energii wraz z podłączeniem do sieci. Wielkość mocy dla tych źródeł jest uzależniona od podziału ustalonego dla interwencji regionalnej, komplementarnej do poziomu krajowego. Dopuszcza się zastosowanie hybrydowych instalacji OZE, towarzyszących i równoważących produkcję energii, w których w procesie wytwarzania energii wykorzystuje się dwa (lub więcej) źródła energii.
- Dofinansowanie dotyczące zwiększenia poziomu produkcji energii ze źródeł odnawialnych przewiduje budowę jednostek wytwarzania energii wykorzystujących energię m.in. wiatru, promieniowania słonecznego, aerotermalną, geotermalną, hydrotermalną, hydroenergię, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego i biopłynów.
- Możliwe będzie również wsparcie rozbudowy istniejących instalacji do produkcji energii i ciepła z OZE o magazyny energii działające na potrzeby istniejącego źródła. Biomasa wykorzystywana do wytwarzania energii oraz biopaliwa muszą spełniać kryteria zrównoważonego rozwoju określone w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z 11 grudnia2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych.
- Zakłada się także szerokie wsparcie dla energetyki rozproszonej i prosumenckiej oraz społeczności energetycznych (w tym klastrów i spółdzielni energetycznych) jako ważnego elementu dywersyfikacji źródeł wytwarzania w regionalnym miksie energetycznym. Dopuszcza się zastosowanie hybrydowych instalacji OZEZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY!
Informacje sporządzone na podstawie projektu programu operacyjnego