W trakcie ostatnich lat istotnym zagadnieniem w ocenie gospodarki i jej potencjału, jest jej innowacyjność. Pod tym względem, polska gospodarka wypada słabo w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. W rankingu oceniającym innowacyjność, opracowywanym przez Komisję Europejską (Innovation Union Scoreboard), Polska jest określana jako „umiarkowany innowator” i zajmuje miejsce w ogonie rankingu (jedno z twierdzeń z raportu – „Polska należy do krajów europejskich o niskim udziale innowacyjnej aktywności wśród przedsiębiorstw ogółem”). Potwierdzeniem powyższego stwierdzenia może być np. krajowa publikacja – Innowacyjna przedsiębiorczość w Polsce (PARP 2015), z której dowiadujemy się, że w 2012 r. tylko 23% przedsiębiorców w Polsce przeprowadziło jakąkolwiek inwestycje mającą charakter innowacyjny.
Rząd przyjął załozenie, że do 2020 r. nakłady na B+R w Polsce mają zwiększyć się z dotychczasowych 0,9% PKB, do 1,7% PKB. Głównym źródłem wsparcia polskiej innowacyjności będą środki europejskie (uruchomione przez Unię Europejską na lata 2014-2020). W porównaniu z kryteriami przyznawania dotacji z lat ubiegłych (które nie przyniosły wzrostu innowacyjności), nowe kryteria są bardziej wymagające. Naukowcy i przedsiębiorcy nie mogą już liczyć na „proste dotacje”, a uczelnie otrzymają dofinansowanie na badania jedynie pod warunkiem, że będą one służyły przedsiębiorcom. Im bardziej innowacyjne przedsięwzięcia oraz im większa chęć do współpracy z uczelniami/jednostkami badawczymi, tym większa szansa na dofinansowanie.
W ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) finansowanie innowacji i projektów badawczo-rozwojowych (B+R) możliwe jest w oparciu o działania:
W ramach Regionalnych Programów Operacyjnych finansowanie innowacji i projektów badawczo-rozwojowych (B+R) możliwe jest w oparciu o działania:
w ramach działania 1.2.1 „Wsparcie transferu wiedzy, innowacji, technologii i komercjalizacji wyników B+R oraz rozwój działalności B+R w przedsiębiorstwach” można tworzyć zaplecze badawczo-rozwojowe służące działalności innowacyjnej.
w ramach działania 1.2 „Badania celowe” Wsparciem zostaną objęte koszty przeprowadzenia badań przemysłowych oraz eksperymentalnych prac rozwojowych, w tym m.in. koszty: aparatury, sprzętu, budynków i gruntów.
W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) wspierane są inicjatywy badawcze w sektorze rolno-spożywczym:
w ramach działania 16 WSPÓŁPRACA, gdzie poziom wsparcia wynosi 50% nakładów inwestycyjnych poczynionych przez konsorcjum realizujące projekt, 90 nakładów na badania i 100% na koszty ogólne. Maksymalna dotacja wynosi 11 mln zł na jedną grupę operacyjną, przy czym wysokość pomocy przyznanej i wypłaconej na jedną operację nie może przekroczyć 5,5 mln zł.